TEJ CHOROBY NIE WYLECZYSZ. NASZ EKSPERT O POChP

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
19 listopada 2020

- Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to podstępna choroba. Gdy pacjent zwraca uwagę na jej objawy, połowa jego płuc jest zdemolowana. Dlaczego tak długo bagatelizujmy objawy POChP?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to schorzenie przewlekłe nie dające początkowo wyraźnych objawów poza kaszlem. Kiedy pacjent odczuwa nasilone dolegliwości w postaci spadku tolerancji wysiłku, zazwyczaj ma już znaczne zaburzenia wentylacji lub wręcz niewydolność oddechową.Ta choroba dotyczy przede wszystkim palaczy. Pierwszymi objawami POChP jest kaszel, który zazwyczaj nie niepokoi pacjenta. Potem pojawia się duszność - początkowo wysiłkowa a z czasem także w spoczynku, z towarzyszącym świszczącym oddechem, czasami z objawami ucisku w klatce piersiowej. Gdy chory decyduje się na konsultację, lekarz zleca rentgen płuc oraz spirometrię, która jest podstawowym badaniem służącym rozpoznaniu choroby.

- I okazuje się, że choroba jest zaawansowana

Na etapie, gdy objawy takie jak kaszel występują od dłuższego czasu a dodatkowo pojawia się duszność – spirometria zazwyczaj wskazuje na znacznego stopnia obturacyjne zaburzenia wentylacji, które są nieodwracalna.

- Skoro to tak podstępna choroba, to czy nie warto raz w roku profilaktycznie robić sobie badanie jakim jest spirometria płuc?

 
Pamiętajmy, że POChP dotyczy głównie nałogowych wieloletnich palaczy. Przesadą byłoby więc, gdyby każdy z nas co roku robił sobie spirometrię. Natomiast pacjenci z tzw. grupy ryzyka powinni wykonywać to badanie regularnie przynajmniej raz w roku.

- Powiedziała Pani, że POChP nie można już wyleczyć.

Tak, ponieważ zmiany strukturalne w pęcherzykach płucnych i oskrzelach w postaci pojawienia się pęcherzy rozedmowych oraz zwężenia światła oskrzeli, a co się z tym wiąże - upośledzeniem ewakuacji wydzieliny z dróg oddechowych - jest nieodwracalne i z biegiem lat postępuje.Natomiast regularnie stosując leki możemy łagodzić objawy choroby zmniejszając duszność a przede wszystkim zapobiegać zaostrzeniom choroby, które są zlym czynnikiem rokowniczym.

- Czy można operacyjnie leczyć POChP?

Tak stosowane są metody chirurgiczne usuwania pęcherzy rozedmowych choć w zaawansowanym stadium choroby jedynym ratunkiem może być przeszczep płuca W tym zakresie współpracujemy ze Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu i mamy kilku pacjentów, u których ta metoda doprowadziła do radykalnej poprawy komfortu życia.

- Jakie szanse mają chorzy na POChP, jeśli dojdzie u nich do zakażenia wirusem SarsCoV-2?

Pacjenci z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, w tym POCHP, mają zwiększone ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia. Z uwagi na znaczne upośledzenie wentylacji i niewydolność oddechową nierzadko niestety muszą być poddawani wentylacji mechanicznej

 

WAŻNE:
19 listopada obchodzimy Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Ta choroba rozwija się u osób mających zwykle objawy kliniczne przewlekłego zapalenia oskrzeli lub rozedmy płuc.Jednym z czynników wpływających na powstawanie choroby jest bierne i czynne palenie papierosów. Należy mieć świadomość, że dym tytoniowy powoduje przewlekłe zapalenie jako odpowiedź obronną organizmu.

Dlatego:

1. Rzuć palenie.
2. Unikaj przebywania wśród osób palących papierosy.
3. Poza tym - staraj się chronić przed zakażeniami dróg oddechowych. Prowadź zdrowy tryb życia.

 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-11-19
Data publikacji:2020-11-19
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Ewa Bilicka-Stęporowska
Liczba odwiedzin:481