Jesteś tutaj: Start / O nas / Aktualności

Aktualności

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Artykuły

Podstawy dawstwa narządów - realizacja programu szkoleniowego ETPOD

Szpital Wojewódzki w Opolu jako ośrodek mający swój wkład w programie pozyskiwania narządów do przeszczepu i posiadający koordynatora transplantacyjnego był współorganizatorem szkolenia:

PODSTAWY DAWSTWA NARZĄDÓW

Program szkoleniowy ETPOD (European Training Program on Organ Donation) w ramach Partnerstwa dla Transplantacji.

Pod patronatem Ministerstwa Zdrowia, Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji POLTRANSPLANT,

Stowarzyszenia Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej.

 

Szkolenie odbyło się w piątek 7 grudnia 2018 r.  w sali szkoleniowej Szpitala Wojewódzkiego w Opolu.

Swoje wykłady wygłosili: Konsultant Wojewódzki województwa dolnośląskiego i opolskiego w dziedzinie transplantologii klinicznej, Regionalny Koordynator pobierania i przeszczepiania narządów, transplantolog 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką we Wrocławiu, lekarz kliniczny Katedry i Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu,.

Tematyka dotyczyła partnerstwa dla transplantacji, identyfikacji i kwalifikacji zmarłego dawcy narządów, rozpoznawania śmierci mózgu, opieki nad zmarłym dawcą narządów, rozmowy z rodziną nt. pobrania narządów, organizacji pobierania i przeszczepiania narządów.

Szkolenie było skierowane do personelu medycznego, lekarzy i pielęgniarek, mającego kontakt z potencjalnymi dawcami i biorcami narządów.

 

10 grudnia 2018

Szpital Wojewódzki w Opolu potwierdził swoją wysoką klasę

 

Rada Akredytacyjna jednomyślnie zarekomendowała Ministerstwu Zdrowia nasz Szpital Wojewódzki w Opolu jako placówkę lecznictwa stacjonarnego, spełniającą najbardziej wygórowane wymagania. Jednocześnie Rada podkreśliła, że dokonany przez nią audyt Szpitala (jaki miał miejsce w maju) wykazał, iż placówka zapewnia w pełni profesjonalną opiekę nad pacjentem.

Opinia Rady jest podstawą do udzielenia przez Ministerstwo Zdrowia tzw. akredytacji. Posiada ją niewielka część polskich szpitali (około 30%), bo żeby na nią zasłużyć trzeba spełniać bardzo wyśrubowane kryteria w zakresie zarówno lecznictwa, jak i organizacji pracy szpitala. Rada Akredytacyjna jako organ z zewnątrz, podczas trzydniowej kontroli, sprawdziła i oceniła standardy pracy Szpitala Wojewódzkiego w Opolu m.in. w zakresie opieki nad pacjentem, poszanowania praw pacjenta, kontroli zakażeń, diagnostyki obrazowej, laboratorium, odżywiania, farmakoterapii, poprawy jakości i bezpieczeństwa pacjenta, zarządzania ogólnego zasobami ludzkimi oraz zarządzania informacją.

Przewodniczący Rady Akredytacyjnej prof. dr hab. Rafał Niżankowski, przekazując na ręce Dyrekcji Szpitala wysoką notę, jednocześnie pogratulował osiągniętego wyniku, a także docenił wysokie zaangażowanie personelu, który ma swój wkład w to, że Szpital uzyskuje z każdą kolejną opinią akredytacyjną coraz wyższe noty.

Dziękujemy. Staramy się być najlepszymi dla naszych Pacjentów.

 

 

 

4 sierpnia 2017

Wykład otwarty na temat cukrzycy

 

Co powinien wiedzieć cukrzyk i jego krewni oraz opiekunowie? Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia cukrzycy, jak rozpoznać tę chorobę i jak zapewnić sobie komfort życia z nią? To tylko niektóre z tematów poruszanych podczas poniedziałkowego (5 czerwca) spotkania-wykładu poświęconego tej cywilizacyjnej chorobie.
- Cukrzyca to choroba podstępna, nie daje objawów bólowych, stąd łatwo ją zbagatelizować - mówiła lek. med. Elwira Cyrys-Świtała, diabetolog ze Szpitala Wojewódzkiego - Wiele osób popełnia też błąd uznając, że do rozpoznania cukrzycy wystarczą badania krwi z glukometru. Prawdziwie wiarygodne są wyniki badań krwi żylnej.
Na spotkanie przyszli zarówno pacjenci naszego szpitala, jak i goście z zewnątrz. Spotkanie zorganizowano w ramach cyklu otwartych wykładów.

 

 

4 sierpnia 2017
Czytaj więcej o: Wykład otwarty na temat cukrzycy

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-06-06
Data publikacji:2017-06-06
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksandra Głowacka
Liczba odwiedzin:6092