Pracownia Kardiometrii

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Telefon: (77) 44 33 306

Pracownia jest czynna:

  • poniedziałe- piątek: 7.30 do 14.30

 

Lokalizacja: ul. Katowicka 64 (dogodne wejście od strony szpitalnego dziedzińca)

 

Pracownia wykonuje badania czynnościowe układu krążenia, takie jak: próba wysiłkowa, 24-godzinne monitorowanie EKG (Holter EKG), 24-godzinne monitorowanie ciśnienia tętniczego (Holter ciśnieniowy).

Badania wykonywane są w ramach ubezpieczenia zdrowotnego (ze skierowaniami z poradni przyszpitalnych) lub odpłatnie (wpłata w Kasie Szpitala przed badaniem).

 

Badanie EKG metodą Holtera: badanie wykonywane, aby ocenić aktywność elektryczną serca w ciągu całej doby. Badanie EKG metodą Holtera jest modyfikacją zwykłego, spoczynkowego badania EKG. Różnica polega na tym, że badanie metodą Holtera trwa przez całą dobę, a nie kilkadziesiąt sekund - jak przy tradycyjnym badaniu EKG. Podczas wizyty u kardiologa na twojej klatce piersiowej przyklejone zostaną specjalne jednorazowe elektrody. Zapis EKG w sposób ciągły rejestrowany jest na taśmie magnetofonowej lub innym nośniku danych np. karty pamięci Flash w urządzeniu przypominającym wielkością i wyglądem walkmana. Urządzenie to zamocowane jest w specjalnej kaburze, z którą pacjent nie rozstaje się przez cały czas badania.
Badanie holterowskie nie zastępuje spoczynkowego badania EKG. Badanie trwa całą dobę - pacjent nie powinien ograniczać codziennej aktywności fizycznej - badanie ma sens, jeśli rejestruje czynność serca podczas normalnego dnia (praca, codzienne czynności domowe, aktywny wypoczynek, sen.
Po 24 godzinach aparat jest zdejmowany w pracowni holterowskiej a zapisane dane oceniane są przez kardiologa. Zapis z taśmy magnetycznej lub innego nośnika danych wprowadzany jest do komputera i analizowany przez specjalistę.

Wskazania do badania EKG metodą Holtera:

  • zaburzenia rytmu serca (diagnostyka kołatań serca, przyspieszonego bicia serca, nierównej pracy serca zgłaszanej przez pacjenta);

  • bradykardia - wolna czynność serca, poniżej 60 uderzeń na minutę - wykluczenie bloku serca (zaburzenia przewodzenia impulsów elektrycznych);

  • choroba niedokrwienna serca - zapis EKG w połączeniu z np. bólem w klatce piersiowej są cenną wskazówką dla lekarza prowadzącego;

  • ocena sprawności stymulatora serca u pacjentów ze wszczepionym rozrusznikiem (stymulatorem serca);

  • omdlenia, zasłabnięcia, utraty przytomności - potwierdzenie lub wykluczenie przyczyn kardiologicznych.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-05-22
Data publikacji:2016-05-22
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:10922