Nowoczesna sonda radialna w pracowni bronchoskopii

Do tej pory nie było na Opolszczyźnie możliwości przeprowadzenia kompletnej małoinwazyjnej diagnostyki zmian nowotworowych płuc. Teraz jest to możliwe dzięki wyposażeniu pracowni bronchoskopii Szpitala Wojewódzkiego w Opolu w nowoczesną sondę radialną: – Fakt, że mamy ten sprzęt ma kapitalne znaczenie dla pacjenta i dla nas lekarzy. Sonda pozwala na małoinwazyjną diagnostykę położonych obwodowo zmian w płucach. – mówi ordynator Oddziału Klinicznego Pulmonologii, dr n.med. Ewa Skrzypczyńska. Do tej pory pacjenci z podejrzeniem powstania obwodowego (a więc i trudno dostępnego dla diagnosty) guza w płucach byli najczęściej badani w ośrodkach, poza województwem, np. we Wrocławiu. Od dziś jesteśmy jedynym w województwie ośrodkiem mogącym wykonać tego rodzaju badanie. Badanie polega na wprowadzeniu sondy do drzewa oskrzelowego. Jest precyzyjne, dokładne, i bezbolesne. – Szpital starał się o dofinansowanie zakupu sprzętu ze środków Ministerstwa Zdrowia. Nie otrzymaliśmy niestety ministerialnego wsparcia. Nie możemy pozwolić, aby Opolanie byli pozbawieni tej nowoczesnej metody diagnozy chorób płuc. Zdecydowaliśmy się więc kupić sondę z pieniędzy Szpitala – mówi prezes zarządu Szpitala, Renata Ruman-Dzido. Szpital Wojewódzki w Opolu konsekwentnie i od lat inwestuje w rozwój oddziału pulmonologii. Sonda jest uzupełnieniem całego „kombajnu endoskopowego”, w skład którego wchodzi m.in. EBUS (badanie bronchofiberoskopowe z ultrasonografią ). EBUS też pozwala na małoinwazyjną diagnostykę powiększonych węzłów chłonnych i guzów położnych przyśródpiersiowo. – Nowa sonda jest doskonałym uzupełnieniem EBUS i poszerza możliwości diagnostyczne guzów nowotworowych płuca. – podsumowuje dr. Skrzypczyńska.