Lekarze-uchodźcy w Szpitalu Wojewódzkim

Pierwsza przyjechała do naszego Szpitala dr Marianna.  W kwietniu podjęła pracę w Klinicznym Oddziale Zakaźnym. Wkrótce pojawili się kolejni lekarze: radiolodzy, pulmonolog, nefrolog (na zdjęciu: dr Viktoriia Zaremba, podjęła pracę w Stacji Dializ).

Dr Marianna zdecydowała się wybrać ofertę pracy w naszym szpitalu, ponieważ jest zakaźnikiem a w oddziale zakaźnym już wcześniej, przed wojną, pracowali lekarze z Ukrainy.  Nie bez znaczenia była też pomoc uzyskana od władz samorządowych. Dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego i władz Samorządu Województwa Opolskiego – dr Marianna zyskała wprawdzie skromne, ale wygodne mieszkanie a jej córka podjęła naukę w jednej z opolskich szkół. – Wszystko przebiegło bez problemów. – mówi lekarka – Zaś ukraińscy koledzy i – w ogóle – wszyscy pracownicy oddziału oraz Szpitala okazali się bardzo pomocni i życzliwi.

Podobnie mówi dr Viktoriia Zaremba (Stacja Dializ):  – Życzliwość pracowników Szpitala i kolegów ze Stacji Dializ jest nieoceniona – podkreśla – Praca tu to przyjemność. Jestem też pod wrażeniem profesjonalnego podejścia moich kolegów do pracy i pacjentów. Praca z nimi to zaszczyt i przyjemność.

W tej chwili Szpital Wojewódzki w Opolu zatrudnia 5 lekarzy-uchodźców z Ukrainy – wszyscy doświadczeni i  wykształceni, wśród nich jest np. wykładowca akademii medycznej.

Lekarze ci pracują jako asystenci,  czekając na zakończenie formalnych procedur w Ministerstwie Zdrowia.