Nie żyje dr Danuta Henzler. Lekarz musi słuchać Pacjenta – mawiała

Zawsze chciała być internistą, wiec praca w tym zawodzie byłą spełnieniem marzeń. Pasją do niemal ostatnich dni. – Dopóki myślę i chodzę, nie wyobrażam sobie życia bez tej pracy i bez tego miejsca –mówiła w jednym z wywiadów o pracy  „na internie” w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu.

W 1972 roku ukończyła Wydział Lekarski Akademii Medycznej we Wrocławiu, uzyskując kolejno I i II stopień specjalizacji z zakresu chorób wewnętrznych a w 1981 roku specjalizację z gastroenterologii. Tuż po studiach związała się zawodowo ze Szpitalem Wojewódzkim w  Opolu, z wydziałem chorób wewnętrznych, który wówczas mieścił się w budynku przy obecnym Placu Kopernika. Z czasem została ordynatorem oddziału. Pokochała Szpital, pacjentów, zawód. Nawet, gdy dopadła ją ciężka choroba, na wózku, wciąż pracowała i służyła chorym. Bo zawód lekarza zawsze traktowała jako służbę.

Ponoć już takich lekarzy nie ma.  Ale to chyba nie jest prawda, skoro wielu współczesnych lekarzy zdobywało szlify i specjalizację właśnie pod Jej okiem. Na pewno wpoiła im między innymi te słowa:

Są dwie podstawowe cechy, którymi powinien wyróżniać się dobry lekarz: musi mieć cierpliwość i musi wierzyć pacjentowi. Człowiek chory jest zestresowany, często przerażony, więc powinien mieć w lekarzu oparcie.

Zdobyła serca Pacjentów i ich rodzin. Otrzymała też  wiele honorów, między innymi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polskim czy też tytuł Opolskiego Hipokratesa.

Zmarła 30 października 2022 r. w wieku 74 lat.

Nabożeństwo żałobne odbędzie się w sobotę, 5 listopada 2022 r. o godzinie 12.00
w Starej Kaplicy na Cmentarzu Komunalnym w Opolu Półwsi, po czym nastąpi odprowadzanie do grobu rodzinnego.

Zespół Szpitala Wojewódzkiego w Opolu, Jej Koleżanki i Koledzy, Dyrekcja – pogrążeni w smutku – składają Rodzinie słowa współczucia i żalu. Choć wszyscy świadomi jesteśmy tego, że żadne słowa nie oddadzą poczucia straty po odejściu dr Danuty Henzler.