Izabela Damboń-Kandziora, dyrektorka Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego pogratulowała ordynator Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych, Wiesławie Błudzin oraz pielęgniarce oddziałowej OKChZ, Aleksandrze Tkaczuk osiągnieć w pracy w oddziale oraz w PKD.

Konferencja „Zakażenia krwiopochodne”

Testowanie w kierunku zakażeń HCV i HIV jest konieczne dla poprawy sytuacji epidemiologicznej a leczenie jest dostępne i skuteczne. To jeden z głównych wniosków z konferencji '”Zakażenia krwiopochodne”, która odbyła się w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu.

Mówiono o zakażaniach HCV i HIV – zarówno z perspektywy światowych jak i polskich  oraz opolskich  doświadczeń i badań.

Konferencja miała też związek z dziesięcioleciem istnienia przy Szpitalu Wojewódzkim w Opolu ośrodka leczenia zakażeń HIV – Punktu Konsultacyjno- Diagnostycznego,  jednego z pierwszych w kraju.

– Cieszę się, że Szpital Wojewódzki w Opolu ma w zwyczaju świętować rocznice czy jubileusze poprzez organizowanie konferencji o charakterze naukowo- dydaktycznym – stwierdziła Izabela Damboń-Kandziora, dyrektorka Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego. Jednocześnie pogratulowała ordynator Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych, Wiesławie Błudzin oraz pielęgniarce oddziałowej OKChZ, Aleksandrze Tkaczuk  osiągnieć w pracy w oddziale oraz w PKD.

Gościem konferencji była profesor Małgorzata Inglot, hepatolog specjalista chorób zakaźnych, wykładowca Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Opolskiego, która między innymi podkreślała, że współczesne terapie zakażeń wirusem HCV na wyleczenie a w przypadku HIV –na życie w dobrostanie. Warunkiem jest jednak jak najszybsza diagnostyka oraz stosowanie się do zaleceń lekarzy.

Dr Wiesława Błudzin podkreślała zaś: – Leczenie antyretrowirusowe, bardzo skuteczne, darmowe i dostępne niemal dzień po zdiagnozowaniu zakażenia wirusem HIV pozwala pacjentom przez wiele lat żyć aktywnie i bezpiecznie, także dla bliskich.  Osoby prawidłowo leczone nie transmitują wirusów.

Podczas konferencji omówiono także problem zakażeń krwiopochodnych wśród kadry medycznej. Aleksandra Tkaczuk w swym wystąpieniu zwróciła uwagę, jak ważne jest nie tylko inwestowanie w nowoczesny i bezpieczny sprzęt medyczny (np. do pobierania krwi), ale i przestrzeganie podstawowych zasad higieny i profilaktyki w pracy z pacjentami.

Konferencja odbyła się w sali dydaktycznej Szpitala Wojewódzkiego w Opolu i była współorganizowana przez Gilead Sciences.

Szpital Wojewódzki w Opolu organizuje szereg konferencji dla medyków
Na konferencji zaprezentowano wyniki badań dotyczących zakażeń i terapii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *