Dr Aleksander Skoczylas

Dr Aleksander Skoczylas: Medycyna nuklearna to diagnostyka i leczenie

Dr Aleksander Skoczylas był gościem programu Druga Kawa.

Nie należy się bać medycyny nuklearnej oraz tego, że badania z użyciem izotopów mogą pacjenta narazić na duże dawki promieniowania. Jedno badanie – obrazowo mówiąc – jest porównywalne z dwoma godzinami lotu samolotem, gdzie też otacza nas promieniowanie – o tym między innymi mówił dr. Aleksander Skoczylas z ZMN w naszym Szpitalu podczas programu „Druga Kawa”.

Wskazał też, że medycyna nuklearna jest wciąż rzadką specjalizacją, a ZMN w Opolu jest jednym z nielicznych w Polsce ośrodków, gdzie medycy mogą zdobyć taką specjalizację. W tej chwili w Polsce jest około 200 medyków – specjalistów w zakresie medycyny nuklearnej.

W ZMN w Opolu kształci się lekarz z Wrocławia, są też kolejne miejsca na tę specjalizację.

Jak wskazał dr Skoczylas, choroby ortopedyczne, nowotworowe, układu krążenia, nerek, tarczycy, płuc – wszystkie one, w zależności od rodzaju schorzenia, mogą być diagnozowane lub leczone z wykorzystaniem medycyny nuklearnej.

-I pacjent po tych badaniach nie świeci – gość programu z uśmiechem odniósł się do pytania i internetowych komentarzy.

Była też okazja do przypomnienia o jubileuszu 50-lecia medycyny nuklearnej w Opolu.

-Mam nadzieję, że będziemy obchodzić sześćdziesięciolecie, siedemdziesięciolecie i kolejne rocznice  – mówi dr Skoczylas.

więcej pod linkiem:https://tiny.pl/wz25p

Fotografia poniżej: 24opole.pl