Międzynarodowy Dzień Pamięci Zmarłych na AIDS

Przypominamy: AIDS to nie wyrok

Summary

W Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS warto podkreślić, że od wielu lat AIDS nie jest już z traktowane jako choroba śmiertelna. Obecnie stosowane leki są skuteczne, pozwalają choremu żyć niezarażając innych. Szpital Wojewódzki jest jednym ze znaczących w kraju ośrodków leczenia AIDS.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS – International AIDS Candlelight Memorial – obchodzony jest co roku w trzecią niedzielę maja. Motywem przewodnim Dnia jest hasło: „We Remember – We Take Action – We Live Beyond HIV”, czyli: „Pamiętamy – Podejmujemy działania – Żyjemy bez HIV”. 19 maja wspominamy osoby, które zmarły na AIDS, jak również dziękujemy tym wszystkim, którzy angażują się w pomoc osobom żyjącym z HIV oraz ich bliskim.

Od wielu już lat AIDS jest uznawane za chorobę przewlekłą. Od pond 25 lat z powodzeniem leczymy pacjentów z HIV wykorzystując leki antyretrowirusowe. Obecnie u osób zakażonych stosuje się HAART czyli higly active antiretroviral therapy. To bardzo skuteczna terapia. Powoduje trwałą supresję, czyli zahamowanie namnażania się wirusa HIV. Przyjmuje się, że pacjent z trwałą supresją wirusa – nie transmituje go, nie zaraża. To bardzo ważne z punktu widzenia epidemiologicznego: pacjenci, którzy się leczą i przyjmują leki oraz nie występują w ich przypadku szczególne sytuacje utrudniające terapię – mogą normalnie funkcjonować, długość ich życia jest porównywana do długości życia osoby niezakażonej. 

Jesteśmy ośrodkiem diagnozującym zakażenia HIV oraz leczącym chorych na AIDS. Terapia prowadzona jest lekami antyretrowirusowymi w ramach umowy z Krajowym Centrum ds. AIDS

Przy Oddziale Chorób Zakaźnych Szpitala Wojewódzkiego w Opolu działa Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny. 

Aby wykonać test w kierunku HIV należy skierować się bezpośrednio do Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego. Nie trzeba zgłaszać się do Poradni Chorób Zakaźnych czy na Oddział Chorób Zakaźnych. Nie trzeba się rejestrować .