Szkolenie dotyczące zakażeń Clostridioides difficile (C.difficile).

Leczenie tych zakażeń to wyzwanie XXI wieku

Summary

Szkoliliśmy się na temat leczenia bakterią Clostridioides difficile (C.difficile). Jedną z nich jest przeszczep mikrobioty jelitowej.

Tylko w tym roku od stycznia do 7 lipca 2023 r. w Oddziale Klinicznym Chorób Zakaźnych leczono 88 osób zakażonych  bakterią Clostridioides difficile (C.difficile). Mówliśmy o tym podczas spotkania szkoleniowego, jakie odbyło się w anszym szpitalu,

To bakteria beztlenowa Gram (+) laseczka, która może powodować zakażenie jelit i wywoływać biegunkę. Drobnoustrój bytuje w ziemi, w wodzie, w przewodzie pokarmowym ludzi i zwierząt. Zakażenia nią są stosunkowo  powszechne,  same bakterie  są jedną z czołowych przyczyn biegunek poantybiotykowych, zwłaszcza u pacjentów hospitalizowanych.

Zakażenie Clostridioides difficile może wywołać groźne dla życia ciężkie zapalenie jelita grubego z jego rozdęciem i niedrożnością. Najbardziej zagrożone są osoby w podeszłym wieku, unieruchomione w łóżku oraz chorzy przyjmujący leki immunosupresyjne i przeciwnowotworowe.

Jednym z głównych problemów związanych z chorobą jest wysoki odsetek jej nawrotów. Połowa pacjentów leczona w tym roku w OKCZ – to przypadki nawrotu, w tym nawet czwartych,  choroby.

Nawroty występują zazwyczaj w ciągu 4 tygodni po zakończeniu leczenia. U osób cierpiących na nawrót choroby istnieje również ryzyko kolejnych wielokrotnych nawrotów, szczególnie w przypadku osób w podeszłym wieku, powyżej  65 roku życia.

Obecnie badanych jest kilka obiecujących metod leczenia, które mogą być szczególnie interesujące w przypadku nawrotów choroby: Przeszczep mikrobioty kałowej (PMK) lub bakterioterapia fekalna wykazały obiecujące wyniki .  Doświadczenia w Europie i USA pozwoliły z sukcesem przerwać nawroty zakażeń poprzez przywrócenie normalnej mikroflory jelitowej.

Przeszczep mikrobioty jelitowej (popularnie nazywanej bakteriami jelitowymi) polega na podaniu zawiesiny mikrobioty jelitowej wytworzonej z próbki kału zdrowej osoby, będącej dawcą, do jelita chorego człowieka. Przeszczep flory jelitowej wykonuje się w celu odtworzenia naturalnej flory bakteryjnej jelit, a co za tym idzie – wzmocnienia odporności.

Przyjęcie metody leczenia jest dobrowolne i wymaga zgody pacjenta. Decyzję o udziale podejmuje w sposób samodzielny i świadomy. Zanim pacjent podejmie decyzję o poddaniu się terapii transferu mikrobioty jelitowej, ważne jest aby zrozumiał jaki jest jej cel, zasady i ryzyko.

Przeszczep mikrobioty jelitowej odbywa się poprzez wlew specjalnie przygotowanej zawiesiny kałowej drogą kolonoskopii lub endoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Przeszczep jest zabiegiem bardzo bezpiecznym – to nieinwazyjna metoda leczenia, stosowana w medycynie światowej od prawie 60 lat. Jednak ten zabieg, z racji tego, że wymaga pobrania stolca od dawcy, a potem izolacji flory jelitowej uzyskanej z tego materiału, budzi niemiłe skojarzenia . To podejście stopniowo zmienia się nie tylko w Polsce ale i na świecie, bo najważniejsze jest wyleczenie a nie wrażenia estetyczne czy skojarzenia.

W Oddziale Klinicznym Chorób Zakaźnych Szpitala Wojewódzkiego w Opolu proponujemy pacjentom tę nowoczesną metodę leczenia. Jednakże jest ona na tyle nieznana i trudna do zaakceptowania, że wciąż zdarzają się odmowy Pacjentów. A szkoda

Statystyki od 1.01.2023r. do 07.07.2023r

  • 88 pacjentów
  • Mężczyźni : 29
  • Kobiety: 57
  • Pobyt nr 1 : 44 pacjentów,
  • Pobyt nr 2 : 20 pacjentów,
  • Pobyt nr 3 : 18 pacjentów,
  • Pobyt nr 4 : 4 pacjentów