Dwudaniowy obiad z kompotem dla Pacjenta na diecie z ograniczeniem łatwoprzyswajalnych węglowodanów.

Program „Dobry posiłek”. Dieta wspomaga leczenie

Summary

Szpital Wojewódzki w Opolu bierze udział w pilotażowym programie "Dobry posiłek".

Porady i konsultacje z dietetykiem – indywidulane z pacjentem, jak i z odwiedzajacymi go bliskimi, a przede wszystkim posiłki odpowiednio zbilansowane i dostosowane do schorzeń pacjenta – to wyróżniki programu. Dietetycy z Działu Żywienia Szpitala dokładają starań, aby pacjenci byli u nas leczeni nie tylko poprzez zabiegi, czy farmakoterapię, ale i ze wsparciem odpwiednio dobranej diety. 

Od jesieni ubiegłego roku bierzemy udział w pilotażowym programie NFZ „Dobry posiłek”. Celem programu jest zwiększenie dostępności porad żywieniowych oraz wdrożenie optymalnego modelu żywienia  w szpitalach. Dzięki przystąpieniu do programu wzrosła stawka, jaką można przeznaczyć na przygotowanie posiłków. Zdjęcia posiłków są prezentowane na naszej stronie www. Zresztą – coraz częściej pacjenci sami publikują zdjęcia tych posiłków w swych mediach społecznościowych, nie szczędząc pochwał. 

Program ma również wpływ na zmianę nawyków żywieniowych. – Kiedy wyjdę ze szpitala będę pamiętać o wskazaniach dietetyka – obiecuje pacjentka Oddziału Chirurgii Ogólnej.

Trzymamy kciuki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *