Gruźlica atakuje głownie płuca, ale także: inne narządy wewnętrzne, kości, stawy,

Czego nie wiesz o gruźlicy, a szkoda

Summary

Gruźlica może być coraz groźniejsza, atakować nie tylko płuca, zaś jej objawy są często bagatelizowane.

W Polsce w 2021 roku zarejestrowano 3704 zachorowań na gruźlicę. Pandemia spowodowała zmniejszoną rozpoznawalność tej choroby  – z uwagi na utrudniony dostęp do służby zdrowia i skupianie się lekarzy i społeczeństwa  na walce z „Covidem”.

Obecnie szacuje się, że zapadalność (a dokładnie rozpoznawalność) na gruźlicę może być w Polsce większa o nawet 10% (rok do roku).

Polacy lekceważą objawy, które mogą wskazywać na gruźlicę, bowiem powszechne jest przekonanie, że program obowiązkowych szczepień wyeliminował w Polsce to schorzenia. Nic bardziej mylnego. Szczepienia chronią, ale nie w 100 procentach.

Ryzyko zapadnięcia na chorobę rośnie wraz z wiekiem. Najnowsze dane WHO dotyczące głównych czynników ryzyka w przypadku gruźlicy wskazują także: niedożywienie, alkoholizm, palenie papierosów, osłabiające odporność zakażenie wirusem HIV oraz cukrzyca. Niedożywienie może być problemem w przypadku osób starszych czy pensjonariuszy domów pomocy społecznej (a nawet szpitali).

Kolejne mylne przekonanie dotyczy tego, że gruźlica to choroba tylko płuc. W Polsce 95 proc. przypadków to faktycznie gruźlica płuc. Choroba może zaatakować każdy narząd, np. kości, układ moczowy, węzły chłonne.

Co roku na świecie 24 marca 2024 r. obchodzony jest Światowy Dzień Gruźlicy.

Tegoroczne hasło obchodów brzmi ,,Tak! Możemy zakończyć gruźlicę!”.

Przy Szpitalu Wojewódzkim działa Poradnia Chorób Płuc i Gruźlicy. Więcej:http://pl/poradnia-chorob-pluc-i-gruzlicy/