Wicemarszałkini Województwa Opolskieo Zuzanna Donath-Kasiura oraz Prezes arządu Szpitala Wojewódzkiego, Renata Ruman Dzido odpowiadają na pyania dziennikarzy.

Komunikat dotyczący Oddziału Chirurgii Ogólnej

Oddział Chirurgii Ogólnej ma nowego ordynatora, który kompletuje zespół lekarzy chirurgów.

Dobre wiadomości dla pacjentów. Od 27 maja Oddział Chirurg Ogólnej naszego Szpitala wznawia przyjęcia planowe.

Informację tę przekazała dziś mediom Prezes Zarządu Szpitala, Renata Ruman-Dzido.  Podczas konferencji prasowej obecna też była Wicemarszałkini Województwa, Zuzanna Donath-Kasiura, która podkreśliła, że kryzys został zażegnany.

Oto pełna treść komunikatu na temat aktualnej sytuacji w Oddziale Chirurgii  Ogólnej:

Komunikat: Oddział Chirurgii Szpitala Wojewódzkiego wznawia przyjęcia planowe od 27 maja

Niespełna tydzień po kryzysie wywołanym rozwiązaniem przez 6 chirurgów umów w trybie natychmiastowym, a co za tym idzie – koniecznością zawieszenia oddziału chirurgii ogólnej – mamy następującą sytuację:

1. Oddział Chirurgii Ogólnej ma już ordynatora, wybitnego specjalistę, z tytułem doktora nauk medycznych i wielkim doświadczeniem także w naszym Szpitalu. To doktor n. med. Zbigniew Szczepanowski, cieszący się ogólnym poważaniem w środowisku lekarzy. Rada Ordynatorów Szpitala z Przewodniczącym tego gremium doradczego dr n.med. Józefem Bojko zaangażowała się, aby przekonać dr Szczepanowskiego do podjęcia się kierowania oddziałem chirurgii, deklarując pomoc w uruchamianiu oddziału.

Ordynator w dniu dzisiejszym przeanalizuje listę oczekujących na przyjęcie i sekretariat oddziału będzie kontaktować się z pacjentami w celu podania terminu przyjęcia.

Ordynator Szczepanowski będzie budował zespół Oddziału Chirurgii Ogólnej naszego szpitala. Teraz ma do dyspozycji: 3 rezydentów w trakcie specjalizacji z chirurgii a wkrótce lekarza specjalistę chirurga spoza naszego szpitala, który złożył ofertę  w konkursie ogłoszonym przez szpital 7 maja. Lekarz ten zadeklarował pracę w pełnym wymiarze plus 6 dyżurów.

W tym samym konkursie mogli wziąć udział  lekarze z naszego szpitala, ale nie zrobili tego. Stawka kontraktowa podana w konkursie to 200 zł za godzinę, co w praktyce oznacza, że za dobę pracy Szpital musi zapłacić chirurgowi około 5 tysięcy złotych.

2. Na razie utrzymujemy na oddziale chirurgii system, w którym podczas dyżurów – a więc od 14.35 do rana – 1 lekarz pracuje stacjonarnie a 1 lekarz jest w gotowości pod telefonem. Taki system dotyczy tylko czasu dyżuru (od 14.35 do rana) oraz weekendów (od 7.00 do 7.00), natomiast  w czasie tzw. normalnej dniówki w oddziale do dyspozycji będą wszyscy pracujący w danym dniu lekarze.

Z wielu komentarzy w mediach wynika, że nie wszyscy rozumieją, dlaczego Szpital wprowadził dyżur 1+1.  Otóż jedyną przyczyną było: odmowa podpisania przez lekarzy klauzuli opt-out, złożenie oświadczeń o odmowie pracy powyżej 8 godzin w związku posiadaniem małych dzieci, absencja chorobowa i przedstawienie grafiku dyżurów, który w obsadzie 2-osobowej zapewniał opiekę całodobową jedynie w niektóre dni. Owszem, lekarz ma takie prawo, jednak pacjent ma prawo do całodobowej opieki 7 dni w tygodniu. W tej sytuacji jedynym rozwiązaniem było wprowadzenie systemu 1dyżurny w oddziale  plus gotowość pod telefonem. Zaznaczam, że tak dyżurują chirurdzy w innych szpitalach. Zgodny z prawem jest również taki system jak Szpitalu MSWiA , gdzie chirurg dyżuruje jednocześnie na chirurgii, ortopedii i ginekologii – czy to oznaczałoby, że w tych wszystkich szpitalach naraża się bezpieczeństwo pacjenta, bo nie ma 2-osobowej obsady stacjonarnie na dyżurze?

3. Na uruchomienie działalności ostrodyżurowej musimy jeszcze poczekać,  ale na spotkaniu w NFZ dyrektorzy szpitali z oddziałami chirurgicznymi zobowiązali się do wsparcia w tym zakresie, dla zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów. Chcę wszystkim szpitalom z oddziałami chirurgii ogólnej, podziękować za okazane wsparcie. Wszystkie oddziały (15 w województwie) mające kontrakt z NFZ mają obowiązek przyjmować pacjentów zarówno planowych jak i nagłych – bo NFZ wszystkim stawia takie same wymagania i tak samo płaci.

4. Sale operacyjne niewykorzystane przez nasz oddział chirurgii udostępniliśmy chirurgom-onkologom z Opolskiego Centrum Onkologii. Naszym celem było niedopuszczenie do przestojów na bloku operacyjnym i wykorzystanie jego zasobów, w tym kadrowych z korzyścią dla pacjentów onkologicznych.