Zakład Endoskopii Diagnostycznej i Zabiegowej

Telefon:

  • 77 44 33 308

Godziny pracy rejestracji:

  • poniedziałek – piątek: od 7.00 do 14.30

Lokalizacja: ul. Katowicka 64 (dogodne wejście od strony szpitalnego dziedzińca)

 

Kierownik: lek. med. Jacek Pawełczak

Pielęgniarka koordynująca: Lilla Kostusiak

Wykonujemy badania endoskopowe układu pokarmowego (gastroskopia, kolonoskopia, rektoskopia) i układu oddechowego (bronchoskopia). Badania mogą być wykonywane w znieczuleniu ogólnym. Badania wykonujemy w ramach systemu ubezpieczeniowego (ze skierowaniami z podstawowej opieki zdrowotnej, z poradni specjalistycznych posiadających kontrakt z NFZ) lub odpłatnie (wpłata w kasie Szpitala przed badaniem).

Łączymy wysoki poziom wykształcenia kadry medycznej z wieloletnim doświadczeniem. Stosujemy nowoczesne, właściwie medycynie XXI wieku metody badań, diagnozowania oraz leczenia. Pacjent jest dla nas szczególnie ważny – zapewniamy badanym komfortowe warunki: dysponujemy nowoczesnymi, przestrzennymi salami do gastroskopii, kolonoskopii a także do bronchoskopii oraz salą wybudzeniową. Większość badań wykonywana jest w znieczuleniu, w asyście zespołu anestezjologicznego (lekarz i pielęgniarka). Po badaniu – pacjent wybudzany jest w osobnej sali wybudzeniowej pod opieką pielęgniarki i nadzorem lekarza. Takie standardy to prawdziwa rzadkość w skali regionu i kraju.

Pracujemy na sprzęcie wysokiej klasy, mamy np. jedyny na Opolszczyźnie aparat do enteroskopii dwubalonowej, który pozwala na uzyskanie obrazu całego przewodu pokarmowego w czasie rzeczywistym. Jesteśmy od lat jedynym ośrodkiem na Opolszczyźnie prowadzącym leczenie biologiczne pacjentów z nieswoistymi zapaleniami jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego i Crohna). Ta metoda terapii jest aktualnie najskuteczniejszą z dostępnych w przywracaniu pacjentów do normalnego funkcjonowania.

Mamy wieloletnie doświadczenie w przeprowadzaniu badań układu oddechowego – bronchoskopii.  To nowoczesne badanie diagnostyczne, które umożliwia lekarzom obejrzenie wnętrza tchawicy i oskrzeli. Stosuje się je do wykrycia zarówno przyczyn schorzeń dróg oddechowych, jak i po to, by usunąć ciała obce lub pobrać materiał do dalszych badań.

Bronchoskopia to badanie umożliwiające bezpośrednie oglądanie (wziernikowanie) wnętrza tchawicy i oskrzeli. Do badania używa się aparatu zwanego bronchoskopem lub bronchofiberoskopem. Na jego końcu umieszczone jest źródło światła, które umożliwia lekarzowi oglądanie strun głosowych, tchawicy, oskrzeli głównych i ich rozgałęzień wewnątrz płuc. Bronchoskop może ponadto służyć do usuwania wydzieliny, krwi, ropy oraz ciał obcych, do podawania leków bezpośrednio do oskrzeli, jak również do określania miejsca krwawienia. Badanie to umożliwia także pobranie wycinków tkanki do badania histopatologicznego, bakteriologicznego i cytologicznego.

Ważne dla pacjenta

Badania komercyjne wykonywane są zgodnie z cennikiem:

Cennik badań

Zapraszamy  do pobrania naszych ankiet ( w celu wydrukowania ankiety należy kliknąć w jeden z poniższych linków):

Szczegółowe informacje o badaniach