Menu

Poczytaj

Polecamy i serdecznie zapraszamy do lektury naszego czasopisma „Na zdrowie”. Znajdziecie w nim Państwo porady zdrowotne, praktyczne wskazówki dotyczące naszego Szpitala, ciekawe historie z medycyną w tle.

Miłej i zdrowej lektury!

W 8 numerze przeczytają Państwo m.in.:

Choroby płuc: radzimy jak wyprzedzić choroby, przedstawiamy nowoczesne metody leczenia schorzeń dolnych dróg oddechowych dostępne na oddziale pulmonologii naszego Szpitala

Znamię czasu: o tym jak szybko diagnozować znamiona na naszym ciele

Garść wspomnień ze spotkania z emerytowanymi pracownikami Szpitala Wojewódzkiego w Opolu

Przewodnik po usługach komercyjnych oferowanych w naszym Szpitalu

Historia silnej, choć z pozoru drobnej kobiety Barbary Bonk (z domu Sachmacińskiej), utytułowanej sztangistki, właścicielki kilku niepobitych jeszcze rekordów, a obecnie pracownicy naszego Szpitala.

 

                              

30 listopada 2020

 

– Ponoć gruźlica była chorobą znaną już w starożytnym Egipcie?

 

Naukowcy badając egipskie mumie odkrywali w szczątkach Egipcjan zmiany typowe dla gruźlicy. Ponadto w „Kodeksie Hammurabiego”, znajdują się wzmianki o przewlekłej chorobie płuc, jaką najprawdopodobniej była gruźlica; także Hipokrates opisywał suchoty. Gruźlica towarzyszyła nam więc praktycznie od zawsze.

 

Czy obecnie mamy problem zachorowań na gruźlicę?

 

Statystycznie rzecz ujmując – nie mamy z gruźlicą większego problemu, co nie znaczy, że nie ma chorych na gruźlicę. Ci chorzy są, ja ich leczę. Obawiam się, że w kolejnych latach odsetek osób chorych na gruźlicę w naszym kraju może wzrosnąć.

 

Dlaczego?

 

Aby odpowiedzieć na to pytanie – cofnijmy się w czasie. Po II Wojnie Światowej gruźlica była w Polsce poważnym problemem. Spowodowało to uruchomienie całej polityki prozdrowotnej nastawionej na zwalczanie choroby. Szczepiono noworodki, a następnie – w razie potrzeby, po zbadaniu tzw. odczynu poszczepiennego – podawano kolejne dawki szczepionki rocznym dzieciom. Szczepienia powtarzano w siódmym, czternastym oraz osiemnastym roku życia. Polacy wykonywali też powszechnie i obowiązkowo badania rtg klatki piersiowej: czy to w szkole, czy przy podejmowaniu nauki na studiach, czy też przed rozpoczęciem pracy, przy przyjęciu do leczenia w szpitalu. Dzięki tym badaniom stosunkowo szybko wykrywano chorobę i włączano odpowiednie leczenie.

 

Dziś też szczepi się noworodki.

 

Tak, obowiązkowo szczepi się noworodki, ale nie ma powtórzeń szczepień w kolejnych latach. Warto tu zwrócić uwagę, że szczepienie popularnie nazywane „przeciw gruźlicy”, de facto nie chroni całkowicie przed zachorowaniem na gruźlicę , natomiast zapobiega np. gruźliczemu zapaleniu opon rdzeniowo-mózgowych.

 

Pojawiają się głosy, aby w ogóle zrezygnować ze szczepień przeciw gruźlicy. To źle?

 

W tej chwili przekonanie, że gruźlica nas nie dotyczy jest już tak duże, że ludzie bagatelizują objawy choroby. W efekcie trafiają do mnie pacjenci już z bardzo zaawansowanymi zmianami w płucach, prątkujący. Miałam na przykład pacjenta, który pracował w gastronomii. Nie miał nigdy wykonanego rtg klatki piersiowej. Ten pacjent dopiero po wystąpieniu nasilonych objawów chorobowych, zgłosił się do lekarza. Wykryto u niego gruźlicę prątkującą. Coraz częściej mamy do czynienia z przykładami gruźlicy lekoopornej, którą bardzo ciężko się leczy. To nie wszystko – w obecnych czasach, nawet w pandemii – zjawisko migracji jest dość duże. Tymczasem w krajach Europy Wschodniej oraz w krajach azjatyckich – odsetek zapadalności na gruźlicę jest wyższy niż w Polsce. Obawiam się więc, że w kolejnych latach może dojść do pogorszenia sytuacji epidemiologicznej gruźlicy w naszym kraju.

 

Czy można temu zapobiec?

 

Zasadnym wydaje się, aby wymagać wykonania rtg płuc, np. przed przyjęciem do pracy czy przed przyjęciem pacjenta do szpitala.♦

19 listopada 2020

– Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to podstępna choroba. Gdy pacjent zwraca uwagę na jej objawy, połowa jego płuc jest zdemolowana. Dlaczego tak długo bagatelizujmy objawy POChP?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to schorzenie przewlekłe nie dające początkowo wyraźnych objawów poza kaszlem. Kiedy pacjent odczuwa nasilone dolegliwości w postaci spadku tolerancji wysiłku, zazwyczaj ma już znaczne zaburzenia wentylacji lub wręcz niewydolność oddechową.Ta choroba dotyczy przede wszystkim palaczy. Pierwszymi objawami POChP jest kaszel, który zazwyczaj nie niepokoi pacjenta. Potem pojawia się duszność – początkowo wysiłkowa a z czasem także w spoczynku, z towarzyszącym świszczącym oddechem, czasami z objawami ucisku w klatce piersiowej. Gdy chory decyduje się na konsultację, lekarz zleca rentgen płuc oraz spirometrię, która jest podstawowym badaniem służącym rozpoznaniu choroby.

– I okazuje się, że choroba jest zaawansowana

Na etapie, gdy objawy takie jak kaszel występują od dłuższego czasu a dodatkowo pojawia się duszność – spirometria zazwyczaj wskazuje na znacznego stopnia obturacyjne zaburzenia wentylacji, które są nieodwracalna.

– Skoro to tak podstępna choroba, to czy nie warto raz w roku profilaktycznie robić sobie badanie jakim jest spirometria płuc?

 
Pamiętajmy, że POChP dotyczy głównie nałogowych wieloletnich palaczy. Przesadą byłoby więc, gdyby każdy z nas co roku robił sobie spirometrię. Natomiast pacjenci z tzw. grupy ryzyka powinni wykonywać to badanie regularnie przynajmniej raz w roku.

– Powiedziała Pani, że POChP nie można już wyleczyć.

Tak, ponieważ zmiany strukturalne w pęcherzykach płucnych i oskrzelach w postaci pojawienia się pęcherzy rozedmowych oraz zwężenia światła oskrzeli, a co się z tym wiąże – upośledzeniem ewakuacji wydzieliny z dróg oddechowych – jest nieodwracalne i z biegiem lat postępuje.Natomiast regularnie stosując leki możemy łagodzić objawy choroby zmniejszając duszność a przede wszystkim zapobiegać zaostrzeniom choroby, które są zlym czynnikiem rokowniczym.

 Czy można operacyjnie leczyć POChP?

Tak stosowane są metody chirurgiczne usuwania pęcherzy rozedmowych choć w zaawansowanym stadium choroby jedynym ratunkiem może być przeszczep płuca W tym zakresie współpracujemy ze Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu i mamy kilku pacjentów, u których ta metoda doprowadziła do radykalnej poprawy komfortu życia.

– Jakie szanse mają chorzy na POChP, jeśli dojdzie u nich do zakażenia wirusem SarsCoV-2?

Pacjenci z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, w tym POCHP, mają zwiększone ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia. Z uwagi na znaczne upośledzenie wentylacji i niewydolność oddechową nierzadko niestety muszą być poddawani wentylacji mechanicznej

 

WAŻNE:
19 listopada obchodzimy Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Ta choroba rozwija się u osób mających zwykle objawy kliniczne przewlekłego zapalenia oskrzeli lub rozedmy płuc.Jednym z czynników wpływających na powstawanie choroby jest bierne i czynne palenie papierosów. Należy mieć świadomość, że dym tytoniowy powoduje przewlekłe zapalenie jako odpowiedź obronną organizmu.

Dlatego:

1. Rzuć palenie.
2. Unikaj przebywania wśród osób palących papierosy.
3. Poza tym – staraj się chronić przed zakażeniami dróg oddechowych. Prowadź zdrowy tryb życia.