Pielęgniarka ze Szpitala Wojewódzkiego Medykiem na Medal

Regina Wiench, pielęgniarka ze Szpitala Wojewódzkiego w Opolu została Medykiem na Medal. To tytuł przyznawany przez Rzecznika Praw Pacjenta. Panią Reginę zgłosili do konkursy pacjenci. Jak wyjaśniali pacjenci w pisemnych w uzasadnieniach zgłoszeń, to dzięki niej byli w stanie zapanować nad paniką i strachem, jakie pojawiały się, gdy dowiadywali się, że są chorzy na COVID.

Regina Wiench pracuje w klinicznym oddziale chorób zakaźnych w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu i organizowała izolatorium w Opolu. – To było półtora roku temu, o chorobie wiedzieliśmy niewiele – wspomina – Najważniejszym było zapewnić wszystkim poczucie bezpieczeństwa, co oznaczało nie tylko działania organizacyjne. Przede wszystkim trzeba było być przy pacjentach: przestraszonych, pytających: „Co dalej?”, „Co z mymi bliskimi?”. Trzeba było rozmawiać, uspakajać, trzymać za rękę – wspomina laureatka.

Medyk na medal to nagroda, do której kandydatów zgłaszają sami pacjenci lub organizacje społeczne związane z pacjentami. Ostatecznego wyboru dokonuje Kapituła konkursu, w skład której wchodzą m.in.: Rzecznik Praw Pacjenta – Bartłomiej Chmielowiec, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej – prof. Andrzej Matyja, Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych – Zofia Małas, przedstawiciele organizacji pozarządowych. Ideą konkursu jest docenienie wyjątkowych postaw pracowników medycznych, którzy w sytuacji pandemii wykazali się ogromną wrażliwością, zaangażowaniem i poświęceniem – podnosząc tym samym poczucie bezpieczeństwa pacjentów. – W moim zawodzie najważniejsze jest to, żeby pamiętać, że pielęgniarka jest przede wszystkim dla ludzi, dla pacjenta – mówi laureatka.

Oficjalne wręczenie nagród ma się odbyć w najbliższy poniedziałek, on-line.

Pani Regino, gratulujemy. Dziękujemy, że Pani jest.