Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta

Tegoroczne hasło przewodnie Dnia brzmi „Leki bez szkody”. Szpital włączył się w kampanię informacyjną na ten temat.
Przygotowaliśmy plakaty-ulotki dotyczące Światowego Dnia Bezpieczeństwa, które rozwiesiliśmy w szpitalnych oddziałach, poradniach oraz w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.
Ponadto jutro – w Dniu Bezpieczeństwa Pacjenta – medycy SOR do swych uniformów przypną plakiety z hasłem „Leki bez szkody”.

Drogi Pacjencie:
  • Informuj lekarza, o przyjmowanych już lekach i suplementach
  • Zgłaszaj uczulenie, nietolerancje, działania uboczne, które wystąpiły wcześniej lub w trakcie aktualnej terapii
  • Zawsze informuj lekarza o ciąży i karmieniu piersią.
  • Stosuj leki w dawkach zaleconych przez lekarza
  • Czytaj ulotki dołączone do lekarstwa i stosuj zwarte w nich zalecenia np. dotyczące przechowywania i stosowania.
  • Dopytuj farmaceutę o stosowanie i działanie leków
  • Dzieci nie mogą mieć dostępu do leków.
  • Zawsze popijaj leki szklanka wody,  nie popijaj sokami owocowymi, mlekiem, kawą, alkoholem.
  • * * *

W 2019 roku odbyło się  72 walne  zgromadzenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w trakcie którego przyjęto uchwałę Zgromadzenia Ogólnego WHO, dotyczącą Globalnego Działania na Rzecz Bezpieczeństwa Pacjenta ustalono, że 17 września będzie dniem obchodzonym we wszystkich krajach jako Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta – World Patient Safety Day. Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta jest podkreśleniem światowej solidarności dotyczącej poprawy bezpieczeństwa opieki zdrowotnej w systemach ochrony zdrowia krajów członkowskich WHO.