pracownicy Szpitala Wojewódzkiego zaanagażowani w akcje Movember

Movember powinien trwać cały rok

Summary

Movember w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu

Akcja Movemeber dobiega końca. Jej celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat nowotworów narządów płciowych mężczyzn, szczególnie na temat raka prostaty.

Lekarze i pracownicy Szpitala brali udział w Movember (patrz media społecznościowe). Ważne jednak, aby nigdy nie zapominać o głoszonych w listopadzie hasłach i o upowszechnianej w tym miesiącu profilaktyce.

Rak prostaty jest najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn, zachorowalność na raka prostaty w Polsce systematycznie wzrasta. Podobne zjawisko występuje także w innych krajach wysokorozwiniętych.

Prostata, stercz lub gruczoł krokowy to różne nazwy tego samego narządu wchodzącego w skład układu moczowo-płciowego mężczyzny. Narząd ten odpowiada za wytwarzanie płynu stanowiącego składową nasienia.

Po 30. roku życia u większości mężczyzn prostata zaczyna się rozrastać. Choroba ta nazywa się łagodnym przerostem prostaty i objawia trudnościami w oddawaniu moczu. Nie zagraża jednak życiu chorego – nie powoduje bowiem naciekania okolicznych tkanek.

Prostatę może jednak też zaatakować nowotwór złośliwy. Ryzyko jego wystąpienia jest tym większe, im starszy jest mężczyzna. Ponad połowa przypadków raka prostaty diagnozowana jest u pacjentów po 70. roku życia. Dlatego panowie powyżej 30 roku życia powinni co roku badać się u urologa (nawet, gdy nie zauważają żadnych objawów, rak prostaty nie daje początkowo żadnych dolegliwości).

– Na oddziale chorób wewnętrznych często mamy pacjentów z rozsianymi procesami nowotworowymi np. raka stercza. To zwykle często skutek zaniedbanej profilaktyki antynowotworowej. Panowie dbajcie o siebie – mówi dr n. med. Zbigniew Kuzyszyn, internista.

Podstawowe badania, które pomogą wykryć raka prostaty, a które może zlecić urolog to:

oznaczenie stężenia PSA – to białko produkowane przez komórki raka prostaty, ale też przez tkanki prawidłowego gruczołu krokowego; do badania pobiera się próbkę krwi

badanie per rectum– umożliwia ocenę konsystencji gruczołu krokowego, ale także wykrycie łagodnego rozrostu stercza albo innych patologii (niekoniecznie już związanych z samym gruczołem krokowym)

rezonans magnetyczny prostaty– gdy zajdzie potrzeba uzupełnienia diagnostyki

badanie histopatologiczne (fragmentu tkanki pobranej z prostaty pod mikroskopem) – gdy zajdzie potrzeba uzupełnienia diagnostyki; badanie jest podstawą rozpoznania nowotworu.

Dr. Zbigniew Kuzyszyn

 

Dr n. med. Zbigniew Kuzyszyn:

Profilaktyka antynowotworowa jest bardzo ważna