Prof. Małgorzata Inglot podczas wystąpienia na konferencji w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu

Koniec z mitami na temat AIDS

Summary

rozmowa z profesor Małgorzatą Inglot, specjalistą chorób zakaźnych

rozmowa z prof. Małgorzatą Inglot, specjalistą chorób zakaźnych

Kiedyś AIDS było traktowane jako choroba śmiertelna, a dziś?

Od wielu już lat AIDS jest uznawane za chorobę przewlekłą. Od pond 25 lat z powodzeniem leczymy pacjentów z HIV wykorzystując leki antyretrowirusowe. Obecnie u osób zakażonych stosuje się HAART czyli higly active antiretroviral therapy. To bardzo skuteczna terapia. Powoduje trwałą supresję, czyli zahamowanie namnażania się wirusa HIV. Przyjmuje się, że pacjent z trwałą supresją wirusa – nie transmituje go, nie zaraża. To bardzo ważne z punktu widzenia epidemiologicznego: pacjenci, którzy się leczą i przyjmują leki oraz nie występują w ich przypadku szczególne sytuacje utrudniające terapię – mogą normalnie funkcjonować, długość ich życia jest porównywana do długości życia osoby niezakażonej. Obecnie leczymy pacjentów w momencie rozpoznania choroby, co ważne – terapia jest bezpłatna. Jednocześnie trwają bardzo intensywne badania nad nowymi sposobami leczenia np. nad terapią genową. Być może w przyszłości będziemy nie tylko hamować namnażanie się wirusa, ale i usuwać go z organizmu. Postęp jest ogromny.

Mimo to choroba wciąż postrzegana jest jako stygmatyzująca i wstydliwa.

Należy odkłamać i odmitologizować zakażenie HIV i AIDS, traktowane jako coś wstydliwego. To po prostu: choroba. Uważam, że tak samo należy odmitologizować samo badanie w kierunki HIV i traktować je jako element powszechnej diagnostyki.

-Podczas konferencji w Opolu mówiła pani między innymi o profilaktyce przedekspozycyjnej zakażenia HIV czyli o stosowaniu leków antyretrowirusowych u osób niezakażonych HIV, ale prowadzących styl życia mogący doprowadzić do zakażenia. Czy taka terapia nie budzi kontrowersji i zarzutu o szerzeniu np. przyzwolenia nie liczne przypadkowe kontakty seksualne bez zabezpieczenia?

-Lekarz nie jest od oceniania, czy dorosły człowiek żyje moralnie, czy nie. Obowiązkiem lekarza jest wykorzystanie dostępnych metod ograniczenia możliwości rozprzestrzeniania się choroby i zakażenia wirusem. Profilaktyka przedekspozycyjna cechuje się dużą skutecznością i w znacznej mierze przyczynia się do zmniejszenia liczby nowych zakażeń w populacjach kluczowych.

– Jaka jest obecnie rola takich ośrodków jak – działający przy Oddziale Klinicznym Chorób Zakaźnych w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu – Punkt Konsultacyjno- Diagnostyczny?

Bardzo ważna jest diagnostyka prowadzona przez takie ośrodki, jak opolski. PKD w Opolu obecnie jest jednym z wielu miejsc w Polsce, gdzie pacjenci są poddani skutecznej terapii. Bardzo dobrze, że takie ośrodki są – bo to ułatwia dostęp do nowoczesnej terapii, szczególnie obecnie – gdy mamy w kraju nowych pacjentów przybyłych w związku z wojną na Ukrainie. Opole to ośrodek z wykwalifikowaną kadrą – diagnostyka w nim a następnie leczenie jest ważnym elementem ogólnokrajowych działań dotyczących zapobiegania zakażeniom HIV i zwalczania AIDS.

.

Profesor dr. hab. Małgorzata Inglot hepatolog, specjalista chorób zakaźnych, wykładowca Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Opolskiego,

Dała wykład podczas konferencji „Zakażenia krwiopochodne”, która odbyła się w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu. Konferencja zorganizowana była z okazji 10-lecia leczenia antyretrowirusowego w opolskim ośrodku.